שמורת שיזף

אורך המסלול

1 ק"מ

דרגת קושי

קל

שם המסלול: שמורת שיזף

טיול קצר (כשעה עד שעה וחצי)המתחיל בהליכה בתוך נחל שיזף, ומסתיים בתצפית על הערבה. בין מושב עידן למושב עין יהב משתרעת שמורת שיזף, מטרתה של שמורה זאת היא לשמר את נוף הערבה והמערכות האקולוגיות שהיו כאן טרם ההתיישבות באזור. בשמורה זאת ניתן לפגוש במגוון רחב של צומח מדברי האופייני לאזור, בעלי חיים ומרחבים לא מופרים. ניתן לטייל בשמורה באופן רגלי וברכב על השבילים במיועדים לכך בלבד.

תוכן המסלול

מומלץ לטייל בשעות הבוקר אז בעלי החיים בשמורה פעילים והתצפית -מהמצפור נוחה יותר. במהלך ארבעת העשורים האחרונים מתקיים בשמורת שיזף מחקר על ציפור בשם זנבן, על מנת שיוכלו החוקרים לתצפת בקלות על הזנבנים, הרגילו החוקרים את הזנבנים לנוכחות בני אדם ולכן הזנבנים אינם מפחדים ממטיילים בשמורה ואף מתקרבים אליהם, סביר להניח שבשעה שתטיילו בשמורה יבואו אילכם קבוצות של זנבנים, למרות שציפורים אלו מתקרבות בקלות ובשמחה לבני האדם הנכם מתבקשים לא להאכיל אותם

איך מגיעים

ביציאה מהביס"ש פונים שמאלה לכיוון מושב חצבה, לפני הכניסה למושב פונים ימינה בשלט "לנחל שיזף", הכביש מקיף את המושב מבחוץ, ממשיכים עד צומת T ובה פונים ימינה, אחרי כק"מ וחצי מהצומת, הכביש יהפוך למזלג ופונים מימין למזבלה שמולכם. ממשיכים בכביש שמתעקל ימינה ונכנסים אל תוך השמורה. אחרי הכניסה לשמורה נוסעים ישר עד לראש המצפור (בראשו מאגר סגור גדול) ושם מחנים את הרכב. אחרי תצפית קצרה על האזור, אפשר לרדת עם הרכב מראש המצפור, לפנות ימינה בסימון אדום (יש שילוט לעין יהב). נסיעה של כרבע שעה עד לנחל שיזף בכביש משובש. עוצרים בסימון כחול (ליד קידוח של מקורות). ניתן ללכת לשני צדדיו עד שנמאס ואז לחזור לרכבים.